Home Social Squash Membership Junior Squash FAQ's Contact Us

Harrow Archive

Home Social Squash Membership Junior Squash FAQ's Contact Us

HARROW SQUASH OPEN GRADED TOURNAMENT

SAT 25th SEPTEMBER 2021

GRADE A FINALISTS
Zak 3 - 2 Nikhil



For those interested in the stats and results, all details below.



A

1st Round

Qtr Final

Semi Final

Final


Results




MAIN DRAW






NIKHIL SHAH 2-0

NIKHIL 2-0

NIKHIL 2-1

NIKHIL

1

ZAK


11-4, 11-1

11-2, 11-7

11-7, 6-11, 11-4

11-5, 7-11, 4-11, 12-10, 8-11




SUNIT PATEL

DONOVAN

NICHOLAS

ZAK 3 - 2

2

NIKHIL


DONOVAN EASTES 2-1

NICHOLAS 2-0

ZAK 2-1

NICHOLAS 3-0

3

NICHOLAS


11-9, 3-11, 12-10

11-8, 11-7

8-11, 11-9, 11-7





TANZEEL NAZ

OSCAR

BEN

BEN (RET)

4

BEN


NICHOLAS RODUSEK 2-0

CLIVE

DONOVAN 2-1

DONOVAN 3-1

5

DONOVAN


11-7, 11-5

11-7, 11-6

8-11, 14-12, 12-10

11-7, 11-2, 10-12, 11-5




JOE PROUT

ZAK 2-0

OSCAR

BORIS

6

BORIS


MATTHEW JONES

BORIS

CLIVE

OSCAR 3-0

7

OSCAR


11-5 11-2 11-7

11-5 8-11 11-3 11-9

7-11, 11-5, 11-8





OSCAR DIAL 2-0

BEN

BORIS 2-1

CLIVE (RET)

8

CLIVE





PLATE DRAW



PLATE FINAL


0


CLIVE JOHNSTONE 2-0

SUNIT

TANZEEL 2-1

TANZEEL 3-0

9

TANZEEL


11-3, 11-5

11-0, 11-1

6-11, 11-7, 11-9

11-6 11-5 11-8




SHUAB MIRZA

TANZEEL 2-0

JOE

AMIT

10

AMIT


AMIT GOEL

JOE 2-0

AMIT

JOE 3-0

11

JOE


11-6, 11-9

11-5, 11-3

11-2, 11-7

11-9, 11-5, 11-6




ZAK MIRZA 2-0

MATT

DAVID

DAVID

12

DAVID


BORIS PUCELLE

SHUAB

SUNIT

MATT

13

SHUAB


11-3, 11-8

11-9, 11-5

11-7, 12-10

11-6, 11-6, 11-8




DAVID ROBERTSON

AMIT 2-0

MATT 2-0

SHUAB 3-0

14

MATT


EARLTON FRANCIS

DAVID

SHUAB 2-0

SUNIT

15

EARLTON


11-2, 11-3

11-7, 11-4

11-7, 11-4

8-11, 8-11, 11-8, 13-11, 11-3




BEN MANN

EARLTON

EARLTON

EARLTON 3-2

16

SUNIT

GRADE A TOURNAMENT

GRADE B FINALISTS
Apurv 1 - 3 Simon

GRADE C FINALISTS
Michael 3 - 0 Bhupendra

GRADE A PLATE FINALISTS
Amit 0 - 3 Tanzeel

GRADE B PLATE FINALISTS
Alex  3 - 1 Ben

GRADE C PLATE FINALISTS
Anurag 0 - 2 Laura


A

1st Round

Qtr Final

Semi Final

Final


Results




MAIN DRAW






STEVE NDUMBE 2-0

STEVE 2-0

STEVE

SIMON 3-1

1

SIMON


11-7, 11-6

11-4, 11-7

8-11, 11-4, 11-8

8-11, 11-4, 11-8, 11-6




BEN FRANKS

VARU

SIMON 2-1

APURV

2

APURVL


VARU SINGHAL 2-0

SAAJAN

APURV 2-1

STEVE 3-2

3

STEVE


11-2, 11-6

11-8, 12-10

8-11, 11-9, 11-7

12-10, 7-11, 4-11, 11-5, 12-10




PAOLO GIGANTE

SIMON 2-0

HUMZA

HUMZA

4

HUMZA


SAAJAN CHOWHAN 2-0

ZUBID

VARU

SAAJAN 3-0

5

SAAJAN


11-1, 11-5

11-3, 11-9

11-7, 11-5

17-15, 11-3, 11-9




TERRENCE FOLEY

APURV 2-0

SAAJAN 2-0

ZUBID

6

ZUBID


VISHAAL SHAH

ROB

ZUBID

VARU 3-0

7

VARU


11-1, 11-5

11-2, 11-5

11-4, 11-5

11-5, 11-5, 11-3




SIMON GREEN 2-0

HUMZA

ROB

ROB

8

ROB





PLATE DRAW



PLATE FINAL


0


ZUBID REHMAN 2-0

BEN

BEN 2-0

BEN

9

ALEX


11-6, 11-8

11-9, 11-4

11-6, 11-3

11-6, 12-10, 11-13, 11-7




VISHAL SINGHAL

PAOLO

VISHAAL

ALEX 3-1

10

BEN


PATRICIA OKEEFFE

TERRANCE

PATRICIA

VISHAAL

11

PATRICIA


11-1, 11-3

11-5, 11-5

11-5, 13-11

9-11, 11-8, 11-7, 11-8




APURV JALAN 2-0

VISHAAL 2-0

ALEX 2-0

PATRICIA 3-1

12

VISHAAL


ALEX MACINTYRE

VISHAL

PAOLO 2-0

PAOLO 3-1

13

PAOLO


11-9, 4-11, 11-7

11-5, 11-5

11-3, 11-3

11-6, 11-6, 8-11, 11-9




ROB CANNAVO 2-1

PATRICIA 2-0

TERRANCE

SUNNY

14

SUNNY


SUNNY GILL

ALEX

VISHAL (RET)

TERRANCE 3-0

15

TERRANCE


11-5, 11-31

11-8, 11-6






HUMZA AHMAD 2-0

SUNNY

SUNNY 2-0

VISHAL (RET)

16

VISHAL


GRADE B TOURNAMENT


A

1st Round

Qtr Final

Semi Final

Final


Results




MAIN DRAW






MICHAEL LEVITT

MICHAEL 2-1

MICHAEL 2-0

MICHAEL 3-0

1

MICHAEL



8-11, 11-6, 11-4

11-5, 11-4

11-5, 11-9, 11-8




BYE

SAMIR

ADNAN

BHUPENDRA

2

BHUPENDRA


ARCHIT SINGHAL

ADNAN 2-0

JESSICA

ADNAN (RET)

3

JESSICA


11-3, 11-7

11-4, 11-7

4-11, 11-6, 11-1





SAMIR PATEL 2-0

VIMAL

BHUPENDRA 2-1

JESSICA

4

ADNAN


ADNAN ASHRAF 2-1

FIONA

SAMIR 2-0

SAMIR 3-1

5

SAMIR


2-11, 11-4, 11-2

13-11, 8-11, 11-4

11-5, 11-7

8-11, 12-10, 11-6, 11-5




SHARON VIRDI

JESSICA 2-1

VIMAL

AJAY

6

AJAY


BYE

BHUPENDRA 2-0

FIONA

VIMAL

7

FIONA


11-1, 11-5

11-6, 11-7

11-8, 8-11, 11-9

8-11, 11-4, 11-3, 11-6




VIMAL

AJAY

AJAY2-1

FIONA 3-1

8

VIMAL





PLATE DRAW



PLATE FINAL


0


FIONA ROBSON 2-0

BYE

ARCHIT

ANURAG

9

LAURA


11-9, 11-5


11-3, 11-4

11-3, 11-3




HAMZA ASHRAF

ARCHIT

LAURA 2-0

LAURA 2-0

10

ANURAG


JESSICA GREENWOOD 2-0

SHARON (RET)

BYE

ARCHIT

11

ARCHIT


11-4, 13-11







ANURAG SETHI

BYE

BYE

HAMZA

12

HAMZA


BHUPENDRA PATEL 2-1

HAMZA

ANURAG

SHARON (RET)

13

SHARON


9-11, 11-7, 11-5







LAURA RAKOS

ANURAG 2-0

LAURA

BYE

14

BYE


BYE

LAURA

BYE

BYE

15

BYE









AJAY SINGHAL

BYE

BYE

BYE

16

BYE


GRADE C TOURNAMENT

We hope you will join us for friendly matches, squash challenges, coaching sessions and much more…on WSD.

The best part, its FREE all day. 10am til 4pm

Drop me a message if you would like to drop in :-

and why not bring a friend, beginners and children are very welcome to try squash for the first time

Tony Morrison 0777 959 7775

A DATE FOR YOUR DIARY

Saturday 9th October 2021

PHOTO GALLERY

If you have photos we can add to our gallery please forward to me on WhatsApp

Tony 0777 959 7775 or Email tony@harrowsquash.co.uk